Gwiazdy na czerwonym dywanie

Nieodłączonym elementem świata filmowego, a zwłaszcza gali rozdania Oscarów, stał się czerwony dywan, rozkładany na przybycie gwiazd, VIP-ów, głów państw czy innych ważnych osobistości.

Jak do tego doszło, że stał się on istotną częścią naszej kultury?

Historia czerwonego dywanu

Historia czerwonego dywanu jest krótka, ale zapewne większość osób nie ma o niej pojęcia.

Nie wszyscy przecież zastanawiają się, skąd tak naprawdę wziął się zwyczaj rozkładania karmazynowego materiału podczas ważnych wydarzeń.

Już w czasach starożytnych, kolor czerwony wiązany był z wysokim statusem. Używać go mogły wyłącznie osoby, pochodzące z wyższych klas.

Pierwsza wzmianka o czerwonym dywanie, pojawiła się już w V wieku p.n.e., w trylogii starogreckich tragedii, autorstwa Ajschylosa. W Oresteji Ajschylos opisuje sytuację, w której na powrót Agamemnona z wojny trojańskiej, rozłożony zostaje właśnie czerwony dywan.

Nie wiadomo, czy było to pierwsze uhonorowane w ten sposób wydarzenie, ale na pewno pierwsze opisane.

Czerwone dywany można zobaczyć także na renesansowych obrazach, które przedstawiają bóstwa, osoby święte lub władców.

Przenosząc się nieco do współczesności, w 1821 roku w Georgetown w Karolinie Północnej, przywitano amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroe’a rozwijając przed nim czerwony dywan, gdy ten wychodził ze statku.

Prawdopodobnie właśnie ten moment zadecydował o tym, że karmazynowa tkanina stała się nieodłącznym elementem wizyt ważnych osobistości.

Kiedy zaś czerwony dywan wkroczył do Hollywood?

Za datę tego wydarzenia można uznać 1922 rok, kiedy swoją premierę miał film Robin Hood.

Premierze towarzyszyła oczywiście rozłożona czerwona tkanina, a w 1961 roku, pojawiła się ona także na ceremonii rozdania Oscarów.

Największą sławę, czerwony dywan zdobył jednak w 1964 roku, kiedy zdecydowano się filmować także na zewnątrz budynków, żeby pokazać odbiorcom przybycie gwiazd.

Od tej pory karmazynowy dywan towarzyszy każdej ważnej uroczystości filmowej i jest utożsamiany z czymś ważnym.

Czerwony dywan w domu

Jeśli Ty też chcesz poczuć się jak gwiazda filmowa, to nic prostszego.

Obecnie na rynku jest multum opcji, jeśli chodzi o dywany. Są do wyboru wzorzyste, różnokolorowe, gładkie, grube i miękkie lub cienkie o krótkim włosiu.

Największą popularnością cieszą się dywany bawełniane nadające wnętrzu unikalny charakter.

Jeżeli urządzasz swoje mieszkanie w klimacie filmowym i szukasz czerwonego dywanu, to możesz go bez problemu znaleźć na wielu internetowych stronach. Może być to bardzo ciekawa dekoracja wnętrza, która na pewno przyciągnie uwagę gości.

Dla tych, którzy wolą standardowe rozwiązania i nieco mniej krzykliwe kolory, do wyboru są także spokojne odcienie i wzory.

Dywany niewątpliwie pełnią ważną funkcję w naszym mieszkaniu, dlatego warto wybrać taki, z którego będziemy w pełni zadowoleni.