Sztuka fotografii nie ma nawet 200 lat. Jeszcze krótsza jest historia filmowania. Technologia wykonywania zdjęć i filmów przechodzi zaś liczne rewolucje. Ostatnia z nich jest ta związana z wykorzystywaniem dronów.
Czy warto korzystać z drona?
Drony nie są alternatywą do innych form tworzenia filmów i fotografii, lecz ich uzupełnieniem. W końcu przyjęło się już określać wykonywanie zdjęć dronami mianem sztuki aerografii. Dzięki nim można bowiem uzyskać efekt niedostępny w żaden inny sposób. Współcześni fotografowie i filmowcy, chcąc nie chcąc, muszą więc inwestować w tego typu sprzęt.
W dzisiejszych czasach wykorzystywanie dronów jest bardzo szerokie. Używa się ich przy dokumentowaniu ślubów, przygotowywaniu kampanii reklamowych, czy też tworzeniu profesjonalnych filmów innego typu.
Jaki dron warto kupić?
Technologia związana z dronami jest wysoka, a przy tym ciągle się rozwija. Wybór dronów na rynku jest już bardzo szeroki i bez problemu można znaleźć takie dedykowane fotografom, czy też twórcom filmów.
Drony wciąż jednak nie należą do tanich urządzeń, a te najlepsze mogą kosztować małą fortunę. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybranie dla siebie optymalnego modelu. Szczególną uwagę należy zwrócić na jego parametry techniczne, a w tym na wydajność akumulatora.
Czy dron może być niebezpieczny?
Używanie drona nie jest czymś skomplikowanym. Praktycznie każdy poradzi sobie z jego obsługą. Należy jednak pamiętać, że dron nie jest żadną zabawką, a jego nieodpowiedzialne użytkowanie może okazać się wręcz niebezpieczne. W dodatku drony wciąż dla wielu ludzi są czymś nowym i ciekawym. Puszczając w ruch dron, często trzeba się więc liczyć z tym, że pojawią się tłumy gapiów.
Na ogół dron fotograficzny nie jest na szczęście bardzo ciężki, jednak jego potencjalne zderzenie z człowiekiem może być naprawdę groźne. Spraw związanych z bezpieczeństwem nie ułatwia też brak jednolitych i precyzyjnych przepisów prawnych.
Jak używać drona?
Po pierwsze z drona można korzystać tylko w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Burza, obfite opady deszczu, grad, czy też silny wiatr mogą sprawiać, że jego kontrola będzie utrudniona albo nawet niemożliwa. W takich przypadkach ryzykuje się więc zajściem niebezpiecznych zdarzeń i uszkodzeniem sprzętu.
Jeśli warunki są sprzyjające, to operator drona powinien mieć także dokładny plan na jego wykorzystanie w danej sytuacji. W przypadku użytkowania drona nie ma miejsca na improwizacje. Trzeba pamiętać, że czas jego użytkowania jest ograniczony przez pojemność akumulatora. Ponadto każda sekunda dłużej w powietrzu, to większe ryzyko zajścia nieprzewidywalnych zdarzeń. W trakcie obsługi drona trzeba być też cały czas skupionym na jego obsłudze i unikać jakichkolwiek form rozproszenia.
W przypadku samolotów kluczowe znaczenie ma faza startu i lądowania. Podobnie jest przy obsłudze drona. Wybranie odpowiedniego pasa startowego i lądowiska to absolutna podstawa. W tej roli najlepiej spełnią się stabilne i równe powierzchnie. Pole startowe powinno znajdować się też na otwartej przestrzeni z dala od budynków, roślin oraz skupisk ludzi.