Czym są filmy deepfake?

Jeszcze kilkanaście lat temu spore kontrowersje wzbudzały fotomontaże. Dziś wystarczy zwykły komputer i prosty program, aby każdy mógł z retuszować zdjęcia. Dużo wskazuje na to, że ludzkość już wkrótce będzie powszechnie obrabiać filmy na niespotykaną wcześniej skalę.

Czym jest deepfake?

Najprościej deepfake można określić jako retusz nie zdjęć, lecz materiałów video. Współcześni profesjonalni fotografowie potrafią tak przerobić zdjęcia, że praktycznie nikt nie orientuje się w tym, że nie są one prawdziwe. Podobnie ma być z filmami.

Deepfake wykorzystuje zaawansowane technologie i sztuczną inteligencję. Obecnie w sieci dostępne już są programy, które umożliwiają proste, łatwe i skuteczne przerabianie video w niemal dowolny sposób. Bardzo możliwe, że wysokiej jakości deepfake już wkrótce będzie tworzony nie tylko przez profesjonalistów, ale przez praktycznie każdego, kto ma na to ochotę.

Czy deepfake może być niebezpieczne?

Materiały filmowe i fotograficzne zawsze były dziedziną sztuki. Jednocześnie ich wykorzystanie może mieć szkodliwy charakter. W przypadku deepfake potencjalnych zagrożeń jest naprawdę dużo. Od kilku lat w celach propagandowych i dezinformacyjnych wykorzystywane są tzw. fake newsy. Ich skuteczność jest bardzo wysoka i ma realny wpływ na przemiany dziejące się na świecie.

Jako że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, to powszechne wykorzystanie deepfake może być jeszcze bardziej niebezpieczne. Manipulując obrazem video, można stworzyć przekonujący materiał, w którym dana osoba np. polityk wypowiada dowolnie wybrane słowa. Masowe wykorzystanie deepfake przez profesjonalistów może więc wpływać na zachowania całych społeczeństw.

Jeszcze jednym niebezpieczeństwem współczesnego Internetu, które mogą być pogłębione przez deepfake, są prześladowania ludzi. Wystarczy tylko tak zmodyfikować materiał filmowy, aby umieścić w nią wybraną osobę w kompromitującej sytuacji.

Oczywiście jednak deepfake może przynieść wiele korzyści. Można go przecież wykorzystać do celów związanych z szeroko pojętą rozrywką. W końcu także sztuka retuszowania zdjęć zapewniła całej ludzkości wiele pozytywnych wrażeń.