Skąd bierze się efekt czerwonych oczu na zdjęciach?

Wraz z rozwojem technologii problem pojawiania się czerwonych oczów na fotografii został praktycznie rozwiązany. Skąd jednak brał się ten kłopot i jak go się dawnej rozwiązywało?

Dlaczego oczy na fotografiach przyjmują czerwony kolor?

Czerwone oczy u ludzi lub zwierząt na zdjęciach mogą pojawić się tylko w niektórych sytuacjach. Zwykle dotyczy to sytuacji, gdy fotografia jest wykonywana przy braku dostatecznego oświetlenia i użyciu w aparacie fotograficznym lampy błyskowej.

Czerwone oczy pojawić mogą się w szczególności wtedy, kiedy dana osoba spogląda w kierunku obiektywu i jest fotografowana z blisko. Z naukowego punktu widzenia takie zjawisko wynika z odbicia się w oku światła.

Jak rozwiązuje się problem czerwonych oczu na zdjęciach?

Współczesne aparaty korzystają z technologii, która skutecznie rozwiązuje problem pojawiania się czerwonych oczu. Polega to, na tym, że tuż przed wykonaniem zdjęcia do fotografowanej osoba dociera intensywny błysk światła. Ten zaś zwęża źrenica i eliminuje problem odbijania się światła.

Efektu czerwonych oczu można pozbyć się także na inne sposoby. Wystarczy do tego skorzystać z praktycznie dowolnego programu do obróbki zdjęć. Problem ten można rozwiązać także przez odpowiednią technikę wykonywania zdjęć i zadbanie o to, by światło lampy błyskowej nie padało bezpośrednio na oczy fotografowanej osoby.