Który film David Lynch jest najbardziej skomplikowany?

W rankingach najbardziej szalonych, nietuzinkowych, kontrowersyjnych i oryginalnych reżyserów nazwisko David-a Lynch-a pojawia się niemal zawsze. Wszystkie filmy jego autorstwa są bowiem nietypowe, skomplikowane i na swój sposób przerażające.

Jak zrozumieć Zagubioną Autostradę?

Nagrana w 1997 Zagubiona Autostrada to jeden z najbardziej oryginalnych filmów w historii kina. Jej interpretacja bazuje na różnych motywach. W tej produkcji odniesień można szukać w snach, zaburzeniach psychicznych, takich jak osobowość mnoga lub też potraktować przedstawioną historię jako film kryminalny.

Nie brakuje jednak także opinii, że Zagubiona Autostrada z założenia stroni od logiki. Pod tym względem ten film można by traktować jako intrygującą koncepcję artystyczną, w której jednak próżno doszukiwać się następstw przyczynowo-skutkowych.

Film szokuje nie tylko skomplikowaną i niejasną fabułą, ale także mrocznym klimatem. Pojawiające się tam postacie drugoplanowe zwykle wywołują przerażenie zarówno u głównego bohatera, jak i u widzów.

Jaką historię opowiada Mulholland Drive?

Mulholland Drive to film, który powstał w 2001 roku. Można w nim odnaleźć wiele motywów pojawiających się w Zagubionej Autostradzie. Film Mulholland Drive jest jednak nieco prostszy, przy założeniu, że wydarzenia w nim będzie postrzegać się jako symboliczne.

Ten film to także mieszanka świata fantazji i snu, w którym nic nie jest oczywiste. Jeśli jednak nie będzie scen rozumieć dosłownie lecz spojrzy się na ich przekaz to można uzyskać spójny obraz fabularny.

Czy Człowiek Słoń jest filmem na faktach?

Wśród filmów Lynch-a duże kontrowersje wzbudził także Człowiek Słoń. Przedstawiona tam historia opowiada o przeżyciach Johna R. Merricka, który żył pod koniec XIX wieku i cierpiał na chorobę, która zdeformowała jego ciało tak mocno, że uzyskał on przydomek człowieka słonia.

Fabuła tego filmu nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku Zagubionej Autostrady i Mulholland Drive, jest jednak za to niezwykle wzruszająca.

Jak dziwny jest film Głowa do wycierania?

Głowa do wycierania z 1977 roku to jeden z najdziwniejszych filmów w historii kina. Ścieżka dźwiękowa, zdjęcia, gra aktorska i cała fabuła są jednocześnie śmieszne i przerażające. Niełatwo jest także zrozumieć, jaki jest przekaz tego tytułu.

Główny bohater Głowy do Wycierania to Henry Spencer, który pracuje w firmie produkującej ołówki. Mieszka on w silnie zindustrializowanym mieście i właśnie urodziło mu się dziecko. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jego potomkiem nie jest człowiek, lecz dziwaczny stwór.