Dlaczego blue box ma zielony kolor?

Blue boxy to zwykle zielone plansze, które powszechnie są używane we współczesnej kinematografii. Wielu widzów jednak za nimi nie przypada. Dlaczego więc filmowcy tak chętnie z nich korzystają?

Dlaczego wykorzystuje się blue box?

Pierwotnie blue boxy miały niebieski kolor, lecz z czasem coraz powszechniej zaczęto używać tych o zielonym odcieniu. Kolory te nie są przypadkowe, a używa się ich, ponieważ kolor niebieski i zielony odróżniają się od barwy skóry aktorów. Wymagane jest także to, aby aktorzy nie mieli na sobie żadnych ubrań ani rekwizytów w tych barwach. W Polsce blue box-y wykorzystuje się głównie jako tło programów telewizyjnych, czy też wydarzeń przedstawionych w serialach. Wielu widzów ma jednak o nich nienajlepsze zdanie.

Faktycznie blue boxy wciąż nie są jeszcze perfekcyjnie przygotowane z technicznego punktu widzenia i nie są w stanie w pełni zastąpić prawdziwych obrazów. Ich wykorzystywanie ma jednak uzasadnienie ekonomiczne i praktyczne.

Wniesienie na plan filmowy odpowiedniej planszy i obrobienie obrazu przez doświadczonego operatora jest bowiem względnie proste, tanie i szybkie. Bez blue box-ów trzeba by zaś transportować całą ekipę filmową poza studio filmowe. Można też być praktycznie pewnym tego, że technologia rozwinie się tak bardzo, że kiedyś odróżnienie blue-box od prawdziwego obrazu będzie niemożliwe.