Czy ludzie wyglądają inaczej na zdjęciach?

Wielu ludzi nie poznaje siebie na zdjęciach. Wielu uważa, że na fotografiach wygląda mniej korzystnie niż np. w lustrze. Czy rzeczywiście tak jest i jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? A może tak naprawdę każdy może być fotogeniczny?

Jakie znaczenie ma odpowiednie przygotowanie do zdjęcia?

Na to, jak ktoś wygląda na zdjęciu, duży wpływ ma jego postawa ciała, tło, a także sprzęt fotograficzny oraz umiejętności fotografa. Stąd też nie każdy może zostać dobrym fotografem. Wymagany jest tutaj swego rodzaju talent, konkretne umiejętności i doświadczenie oraz wysokiej jakości sprzęt.

Dobry fotograf potrafi też przekonać fotografowaną osobę do przyjęcia odpowiedniej postawy ciała. To, co dobrze wygląda na żywo, nie koniecznie musi prezentować się korzystnie na fotografii. Znaczenie ma tu każdy szczegół. W szczególności istotny jest uśmiech, a wielu ludzi ma problem, żeby się odpowiednio uśmiechnąć do fotografii. Także brak prostych pleców, czy też przymrużone oczy mogą sprawić, że dana osoba wypadnie nie najlepiej na fotografii. Jeszcze jedną ważną kwestią jest znalezienie optymalnego ujęcia.

A może to lustro kłamie?

To, że ludzie wyglądają inaczej na zdjęciach, wynika też z tego, że na co dzień widzą siebie z innej perspektywy. W lustrze bowiem twarz jest odwrócona o 180 stopni, w stosunku do tego, co widzi się na zdjęciach. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy człowiek ma w pewien sposób asymetryczną twarz.

W lustrze też ludzie przyglądają się sobie z bardzo bliskiej odległości, podczas gdy fotografie zwykle obejmują szerszą perspektywę. W dodatku w przypadku luster ludzie przyjmują naturalne postawy, podczas gdy do zdjęć często się przygotowują.

W dzisiejszym świecie ludzi otaczają też retuszowane zdjęcia celebrytów. Z tego powodu niektórzy chcieli by wyglądać dokładnie tak samo, jak gwiazdy z okładek gazet, co nie zawsze jest możliwe.