Incepcja to kultowy film, w którym wszystko stoi na wysokim poziomie. Gra aktorska Leonardo DiCaprio, ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera, reżyseria Christopher-a Nolan-a zapewniły tej produkcji ogromny sukces. Największym atutem Incepcji jest jednak niesamowicie wciągająca fabuła i zakończenie, którego interpretacja to dziś wzbudza emocje.
Dlaczego interpretacja Incepcji jest trudna?
Nie da się zrozumieć ostatniej sceny Incepcji bez zrozumienia całego filmu. Fabuła tej produkcji jest dość skomplikowana i wymaga od widza pełnej uwagi przez cały seans. Oto miesza się świat realny ze światem snów, w czym często gubią się nie tylko widzowie, ale także bohaterowie filmu.
Dla ułatwienia odbioru filmu wprowadzono jednak pewien mechanizm, który pozwalał oddzielić świat realny od snu. Jest to metalowy bączek, który puszczony w ruch w świecie snu kręci się w nieskończoność. Naturalnie w prawdziwym świecie bączek w końcu wytraca energię i przestaje się kręcić.
Celem głównego bohatera jest powrót do swoich dzieci w świecie realnym. Ostatnie scena ukazuje moment, w którym w końcu je spotyka. Cały problem polega jednak na tym, że nie wiadomo, czy dzieje się to na jawie, czy w śnie. Film kończy się bowiem w momencie, w którym nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy puszczony przez głównego bohatera bączek przestaje się kręcić.
Jak rozumieć zak
ończenie Incepcji?
Po dziś dzień fani Incepcji dzielą się na trzy kategorie. Część z nich uważa, że bączek przestał się kręcić, a więc główny bohater wrócił do swoich prawdziwych dzieci. Oznaczałoby to prawdziwe hollywoodzkie szczęśliwe zakończenie. Inni twierdzą jednak, że główny bohater na wieczność pogrążył się w śnie i nigdy nie uda mu się powrócić do bliskich. Jeszcze inni sądzą, że Incepcja to film z otwartym zakończeniem. Wychodząc z tego założenia, nie da się więc stwierdzić, jak należy rozumieć ostatnią scenę.
Czy Incepcja to dobry film?
Abstrahując od kwestii interpretacji, warto też zwrócić na kontrowersje wokół tego filmu. Wielu uznaje go z jedne z najlepszych tytułów, jaki powstał w XXI wieku. Inni jednak wskazują na przerost formy nad treścią. Negatywne komentarze podkreślają także to, że film trudno jest zrozumieć. Ponadto przeciwnicy Incepcji zwracają uwagę na wiele błędów logicznych, pojawiających się w filmie.
O gustach się nie dyskutuje, jednak warto pochwalić ambicie twórców Incepcji. Udało się im bowiem stworzyć tytuł, który zarówno osiągnął komercyjny sukces, ale który także jest dziełem zmuszającym widzów do intelektualnego wysiłku. Incepcja porusza bowiem wiele problemów natury filozoficznej. Największy z nich dotyczy kwestionowania prawdziwości rzeczywistości. Skoro bowiem śniący człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że śni, to skąd może wiedzieć, kiedy tak naprawdę przebywa na jawie?