Selfie a autoportret

„Selfie” zostało uznane za słowo 2012 roku. Moda na wykonywanie zdjęć samemu sobie i umieszczanie ich na portalach społecznościowych jest wciąż jeszcze coraz silniejsza. Warto jednak wiedzieć, że fotografie typu selfie wykonuje się od dziesiątek lat. W zasadzie jedyna różnica polega na tym, że dawniej taka technika fotograficzna znana była jako autoportret.

Skąd moda na selfie?

Wykonywanie autoportretów za pomocą fotografii jest praktyką znaną od dziesięcioleci. Dawniej jednak wykonywanie zdjęć samemu sobie było dużo trudniejsze, bardziej czasochłonne i nie zawsze przynosiło satysfakcjonujące rezultaty. Ba, autoportrety wykonywano już w czasach antycznych, choć oczywiście w inny sposób niż przy użyciu aparatu fotograficznego.

Dziś zaś niemal każdy może zrobić sobie fotograficzny autoportret, a wystarczy do tego wyjąć telefon komórkowy z kieszeni. Co więcej, fotografii można wykonać tyle, ile się tylko chce i wcale nie potrzeba do tego dużej ilości czasu.

Popularność selfie bierze się także ze względu na intensywny rozwój portali społecznościowych. Fotograficzny autoportret stał się także narzędziem marketingu, który jest wykorzystywany np. przez celebrytów i polityków. Niektórzy uważają jednak, że moda na selfie nie jest niczym dobrym. Część ludzi uważa to za dowód tego, że we współczesnym świecie przeważają tendencje narcystyczne.